XXXI Konkurs Plastyczny został rozstrzygnięty. Od 31. już lat organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaworze, daje naszym dzieciom możliwość zaprezentowania swoich prac i zapoznania się z kolegami z drugiej strony granicy. Z punktu widzenia sztuki ta wystawa jest inspirująca nie tylko dla dzieci, ale też dla ich nauczycieli. Spotkanie z ciekawymi technikami artystycznymi i odmiennym podejściem daje inspiracje do nowych pomysłów i dróg we wspólnej pracy z dziećmi. Cieszy to, że udaje nam się tę wspaniałą tradycję wspólnych polsko-czeskich spotkań przez twórczość artystyczną, utrzymywać i rozwijać.

W tej edycji młodzi artyści, przedstawili najlepsze „dziełka“ wytworzone w ciągu roku 2021. W konkursie udział wzięło ponad 190 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi, autorstwa dzieci i młodzieży z powiatu jaworskiego oraz z czeskiego Turnova i jego okolic. Komisja konkursowa w składzie: Aldona Staroń– magister sztuki – przewodnicząca, Lada Capoušková – nauczyciel – artysta plastyk, Milada Kořínková – plastyk, Dorota Giers Lisowska – plastyk i Teresa Chołubek-Spyt – historyk sztuki, dokonała rozstrzygnięcia w czterech kategoriach wiekowych - nagrodziła i wyróżniła 22 prace.
Na ekspozycji prezentujemy oprócz dzieł nagrodzonych i wyróżnionych także pozostałe zakwalifikowane do II etapu konkursu, łącznie 78 prac.
W ramach projektu wydany został kalendarz wiszący na 2022 r. ilustrowany nagrodzonymi pracami, do nabycia w muzeum. Polecamy jest piękny.
Bardzo dziękujemy Wszystkim za udział w projekcie, a szczególnie wychowawcom oraz opiekunom za współpracę i zapraszamy do zwiedzania tej niezwykłej wystawy.
Prace będą prezentowane w jaworskim muzeum od 17 grudnia 2021 r. do 19 stycznia 2022 r., a następnie w lutym 2022 r. w Turnovie w Muzeum Czeskiego Raju.
W związku z ograniczeniami wprowadzonymi dla instytucji kultury związanymi z pandemią wręczenie nagród i dyplomów uczniom szkół, odbędzie się w piątek 17 grudnia 2021 r. o godzinie 12.00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze. Natomiast grupy przedszkolne zapraszamy od 20 grudnia po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.
Autor projektu
Anna Grynszpan
Kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze